خانه / اخبار و مقالات / اردوغان: همپیمانان ما عمدا پیشنهاد ترکیه درباره مناطق امن در سوریه را نادیده گرفتند

اردوغان: همپیمانان ما عمدا پیشنهاد ترکیه درباره مناطق امن در سوریه را نادیده گرفتند

رئیس جمهور ترکیه گفت، همپیمانان ما عمدا پیشنهاد ما را درباره ایجاد مناطق امن در سوریه را نادیده گرفتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: جامعه بین‌المللی درباره حل مساله آوارگان سوری به وظایف خود عمل نمی‌کند، توافق‌نامه سوچی که با رئیس جمهور روسیه امضا شد، امنیت حدود ۳.۵ میلیون سوری در ادلب را تضمین کرده است.

آمریکا به عنوان همپیمان ترکیه در ناتو بارها پیشنهادهای علنی و غیر علنی آنکارا برای ایجاد مناطق امن در شمال سوریه را نادیده گرفت. ترکیه در نهایت با همکاری ایران و روسیه توانست ادلب و بخش‌هاییی از استان حلب را منطقه امن اعلام کند.

اردوغان تصریح کرد: ستون‌های اقتصاد ترکیه مستحکم هستند، سیستم بانکی کشور در برابر آسیب‌ها مقاوم است و کسی نمی‌تواند آن را تضعیف کند. اقتصاد ترکیه به لطف تدابیری که اتخاذ شده، توازن خود را باز می‌یابد.

وی تاکید کرد: همپیمانان ما به عمد پیشنهاد ما را درباره ایجاد منطقه امن در سوریه نادیده گرفتند، در حالی که این پیشنهاد می‌توانست به حفظ جان صدها هزار تن کمک کند.

در آستانه پایان مهلت مشخص شده براساس توافق میان روسیه و ترکیه، منطقه عاری از سلاح در اطراف ادلب با خارج شدن بیشتر سلاح‌های سنگین توسط گروه‌های مخالف و تروریستی تقریبا خالی از سلاح سنگین شده است.

طبق توافق نامه اعلام شده میان مسکو و آنکارا در ماه میلادی گذشته، فردا (چهارشنبه) مهلت نهایی برای خروج سلاح‌های سنگین از منطقه عاری از سلاح توسط همه گروه‌هاست، این منطقه شامل اطراف استان ادلب و بخش‌هایی از استان‌های مجاور تحت کنترل گروه‌های مخالف و ترویستی در خطوط تماس با نیروهای دولت سوریه است.

خبرگزاری آناتولی اعلام کرد، گروه‌های مخالف نزدیک به آنکارا روز دوشنبه همه سلاح‌های سنگین خود را از این منطقه خارج کردند.

طبق اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، گروه‌های تروریستی و در راس آن هیئت تحریرالشام مانند گروه‌های مخالف، سه روز پیش در قالب عملیاتی به صورت غیرعلنی شروع به خروج سلاح خود کردند.

رامی عبدالرحمن، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه تاکید کرد، بیشتر سلاح‌های سنگین از منطقه عاری از سلاح خارج شده و تلاش می‌شود از خالی بودن دیگر پایگاه‌های باقی مانده نیز اطمینان حاصل شود.

انتهای پیام

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

دانشگاه باید پژوهشی انجام دهد که برای مردم ثروت ایجاد کند

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه باید پژوهش‌ها ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *