خانه / اخبار و مقالات / تک فرزندی دایره استفاده از بانک سلول‌های بنیادی را محدود می‌کند

تک فرزندی دایره استفاده از بانک سلول‌های بنیادی را محدود می‌کند


‌به همت دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف، کارگاه آموزشی “اهمیت ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف” با شرکت ماماهای فعال استان در جهاددانشگاهی اردبیل برگزار شد.

‌به گزارش ایسنا، ‌مسئول پردازش بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان، در این کارگاه با بیان اینکه بیش از 75 بیماری توسط سلول های بنیادی قابل درمان است افزود: تاکنون از نمونه های ذخیره شده در بانک عمومی سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان 26 پیوند و از بانک خصوصی 20 پیوند انجام شده است. 

منیره محمد از ذخیره بیش از 90 هزار نمونه خون بند ناف که HLA حدود 65 هزار نمونه تعیین شده است در دو بانک خصوصی و عمومی سلول های بنیادی خون بند ناف رویان خبر داد و خاطرنشان کرد: تاکنون 25 پیوند موفقیت آمیز با استفاده از سلول‌های بنیادی ذخیره شده این بانک بر روی بیماران فلج مغزی انجام شده است. 

وی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان را بزرگترین بانک منطقه خاورمیانه از نظر تعداد نمونه‌های ذخیره شده و تعیین HLA اعلام و تصریح کرد: شرکت بن یاخته‌های رویان در یک حرکت خداپسندانه با هزینه خود، خون بند ناف اهدایی هموطنان را ذخیره و بدون دریافت هزینه در اختیار نیازمندان قرار می‌دهد. 

این پژوهشگر گروه خون ساز و سرطان پژوهشگاه رویان با بیان اینکه در زمان ذخیره سازی خون بند ناف فقط سلول‌های تک هسته‌ای سلول‌های بنیادی ذخیره می‌شود، اضافه کرد: نمونه جمع آوری شده باید در عرض 48 ساعت به بانک خون برسد تا نسبت به ذخیره سازی آن اقدام شود. 

محمد با بیان اینکه تک فرزندی دایره استفاده از بانک سلول‌های بنیادی را محدود می‌کند، افزود: اگر پیوند از نمونه خود فرد انجام گیرد، موفقیت آن بعد از 100 روز و اگر از نمونه خون اعضای خانواده باشد بعد از 180 روز مشخص می‌شود. در این پیوند میزان پس زنی در مقایسه با سایر پیوندها فقط 10 درصد است به همین خاطر گزینه مناسبی می‌تواند در درمان بیماری‌ها باشد. 

در این کارگاه، سرپرست کنترل کیفیت شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان، جمع آوری غیر تهاجمی، عدم درد، دسترسی آسان، عدم نیاز به وسایل و شرایط خاص، تهیه سریع و انجام پیوند با سازگاری 4 الل از 6 الل را از مزایای سلول‌های بنیادی عنوان کرد.

سلاله صمیمی افزود: اختلالات سلول‌های بنیادی، لوسمی حاد و مزمن، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها، ناهنجاری‌های ارثی گلبول‌های قرمز، اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی، نقص ارثی پلاکتی، اختلالات پلاسماسل و ‌بیماری‌های ارثی از جمله بیماری‌هایی هستند که در جهان با سلول‌های بنیادی خون بند ناف درمان شده‌اند. 

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کشورمان فقط بیماری‌هایی با منشاء خونی از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان است. 

صمیمی از فعالیت 32 نمایندگی بانک سلول‌‌های بنیادی خون بند ناف در 27 استان کشور خبر داد و افزود: خون‌های جمع‌آوری شده در این نمایندگی جهت انجام آزمایشات لازم و ذخیره به تهران ارسال می‌شود. 

در پایان این کارگاه با اهدای لوح سپاس و هدیه نقدی از ماماهای همکار دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف در استان اردبیل تجلیل شد.   

انتهای پیام

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

اول بهمن “ماه” می‌گیرد/شهرهایی که خسوف را می‌بینند

روز دوشنبه اول بهمن ۱۳۹۷ پدیده ماه‌گرفتگی در ایران از صبح آغاز می‌شود. به گزارش ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *