خانه / اخبار / خشکسالی 121 میلیارد تومان به کشاورزی زهک خسارت وارد کرد…

خشکسالی 121 میلیارد تومان به کشاورزی زهک خسارت وارد کرد…

جمشید رخشانی نسب روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه افزون بر 12هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این شهرستان فعالیت می کنند، اظهار داشت: در سال زراعی 96-97 از مجموع حدود 22 هزار هکتار زمین کشاورزی قابل کشت این شهرستان تنها حدود 6 هزار هکتار آن زیر کشت رفته است.
وی ادامه داد: همین مزارع کشاورزی زیر کشت زهک نیز به دلیل خشکسالی شدید و قطع کامل آب رودخانه هیرمند سیستان آسیب جدی دیده اند.
فرماندار زهک تصریح کرد: برای جلوگیری از آسیب های جدی به مردم منطقه ناشی از خشکسالی های پی درپی ضروری است اقدامات مختلف نظیر حفر چاهک، تامین علوفه دام فعالان این عرصه، پرداخت خسارت به کشاورزان و استفاده از فرصت مرز مورد توجه جدی قرار گیرد.
رخشانی نسب مرز را فرصت ارزشمند برای رونق کسب و کار در منطقه دانست و افزود: با توجه به ظرفیت های فراوان مرزی و از سویی نیاز مردم منطقه فعال کردن تنها بازارچه مرزی شاهگل در این شهرستان مورد توجه جدی قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا تداوم خشکسالی در سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز به عنوان قطب کشاورزی این استان در چند سال گذشته که در سال زراعی 96 – 97 به اوج خود رسیده پایان عمر هزاران ساله کشاورزی و تبعات بعد از آن از جمله افزایش مهاجرت ها از این منطقه را رقم خواهد زد.
مردم شمال سیستان و بلوچستان از سال 76 تاکنون با خشکسالی دست به گریبانند اما متاسفانه در سال های اخیر به ویژه سال زراعی جاری با قطع کامل آب رودخانه هیرمند شاهد خشکسالی شدید در این منطقه هستیم به طوری که به بخش زیادی از باغات و زمین های کشاورزی منطقه خسارت وارد آمده است.
شهر زهک مرکز شهرستان زهک در 220 کیلومتری شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده و یکی از شهرستان های پنجگانه سیستان محسوب می شود.
7316 **6081

انتهای پیام /*

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

یک مسئول: مخالفان طرح انتقال آب از دریای عمان، راهکار بدهند…

محمد علایی روز سه شنبه در دومین روز برپایی جشنواره فناوریهای آب در مشهد افزود: ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *