خانه / اخبار / کشف غاری بزرگ و ناشناخته در بریتیش کلمبیا

کشف غاری بزرگ و ناشناخته در بریتیش کلمبیا

کشف غاری بزرگ و ناشناخته در بریتیش کلمبیا

یک غار بزرگ و ناشناخته که احتمالا از بزرگ ترین غارهای کشور کانادا باشد در یک دره دورافتاده در پارک استانی Wells Gray کشف شده است.

این غار در ابتدا در ماه آوریل به طور اتفاقی توسط یک تیم هلیکوپتری از وزارت جنگلها، مراتع و عملیات طبیعی که در حال شمارش گوزنهای caribou بودند، مشاهده شد. یک متخصص زمین شناسی به نام Catherine Hickson، که یکی از اعضای تیمی است که برای اولین بار در ماه سپتامبر این غار را مورد بررسی قرار داد، می گوید اینکه در زمان جستجوی تیم پروازی، دهانه غار با برف پوشیده نشده بود از روی خوش شانسی بوده است.

Hickson و تیمی متشکل از متخصصان غار به نام های John Pollack و Lee Hollis ماه ها به مطالعه تصاویر ماهواره ای و آماده شدن برای بازدید از درون این غار پرداختند.

کشف غاری بزرگ و ناشناخته در بریتیش کلمبیا

این عملیات توسط شرکت Tuya Terra Geo Corp با پشتیبانی سازمان پارک های بریتیش کلمبیا انجام شد.

دهانه این غار بسیار بزرگ است و ابعادی در حدود 100 متر در 60 متر دارد که تقریبا معادل ابعاد زمین فوتبال کانادایی (CFL) است. این غار همچنین بسیار عمیق است و بیش از 100 متر در زیر زمین گسترش یافته و 80 متر ابتدایی آن به صورت یک مسیر مستقیم عمودی است.

Hickson می گوید:”حجم زیادی از آب یک آبشار به سمت دهانه بزرگ غار سرازیر می شود و اعضای تیم معتقدند که این آب از درون غار جریان می یابد و در حدود 2.1 کیلومتر دورتر به صورت چشمه از زمین می جوشد و بیرون می آید.”

وی افزود:”در حال حاضر متخصصان و غارشناشان می گویند این غار قطعا یکی از بزرگترین غارهای کشف شده در کانادا است.”

غاری ناشناخته

شاید این اولین باری است که چشم بشر به این غار افتاده است.

خانم Hickson گفت که تیم او معتقد است که هیچکس پیش از این آنجا را مورد بررسی قرار نداده است و حتی شاید اقوام بومی محلی نیز به دلیل پوشیده بودن دهانه غار از برف و یخ تا حدود 20 الی 50 سال قبل، از وجود آن اطلاعی نداشته اند.

این غار هنوز به طور رسمی نامگذاری نشده است و خانم Hickson می گوید که مقامات استانی در حال مشورت و رایزنی با اقوام بومی محلی هستند تا ببیند آیا این غار در سوابق تاریخی آنها جایی دارد و آیا پیشینیان نشانه هایی از وجود این غار ذکر کرده اند یا خیر.

ولی این باعث نشده تا هیچ نامی برای این غار انتخاب نشود،. در واقع یکی از افرادی که اولین بار از طریق هلیکوپتر دهانه غار را دید آن را به هیولایی که در سری سوم فیلم جنگ ستارگان به نام Return of the Jedi دیده بود تشبیه کرد و بنابراین آن را Sarlacc’s pit یا گودال Sarlacc نامیدند چرا که می توان تصور کرد هیولایی فضایی مانند Sarlacc این گودال عمیق را اشغال کرده است.

کشف غاری بزرگ و ناشناخته در بریتیش کلمبیا

Hickson می گوید:”من فکر می کنم این نام کاملا برای آن مناسب است، اما به هر حال نامی غیر رسمی است. مذاکرات با اقوام بومی در حال انجام است تا مشخص شود که آیا آنها نامی از آن دارند و یا اینکه می خواهند نامی بر روی آن بگذارند.”

این تیم هنوز محل دقیق غار را اعلام نکرده تا از وضعیت طبیعی آن حفاظت کند و کاوش های بیشتری بر روی آن انجام دهد.

غاری ناممکن

هیکسون به Global News گفت زمانی که او برای نخستین بار عکس هایی از غار را دید، تقریبا وجود آن را باور نکرد. وی گفت:”واکنش فوری من این بود که امکان ندارد چنین غاری در آنجا وجود داشته باشد.”

وی می گوید بر خلاف کوههای راکی ​​که از سنگ های آهکی ضخیم تشکیل شده است، این غار نمونه ای از خوردگی و انحلال نواری توده‌ سنگ ‌های کربناته به نام “striped karst” است که شامل سنگهای مرمر با لایه هایی از سنگ های دارای سختی کمتر می باشد.

غار در دره کوچکی که بخشی از یک دره بزرگتر است قرار دارد که به گفته متخصصان زمین شناسی احتمالا به مدت هزاران سال توسط یخچال های طبیعی پوشیده شده بوده است.

کشف غاری بزرگ و ناشناخته در بریتیش کلمبیا

جریان آب در زیر این یخچال ها وجود داشته که از روی سنگ ها عبور کرده و با چرخش خود در طی هزاران سال موجب عمیق تر شدن گودال موجود در صخره ها شده است و نقش مهمی در شکل‌گیری این ساختار داشته است.

خانم Hickson می گوید، تیم تحقیقاتی اولیه در حال همکاری با دولت استانی است و در حال حاضر قصد جمع آوری کمک های مالی به منظور کاوش بیشتر در مورد این غار است. اکتشافات بیشتر مستلزم صرف هفته ها زمان و استفاده از کمک تعداد بیشتری از افراد می باشد و اعضای فعلی تیم امیدوارند در سال 2020 انجام شود.

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

تور استانبول ویژه سال نو میلادی 7 دی 97

قیمت از 2910000 اقامت 5 شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *