خانه / اخبار / آیا شغل شما در کانادا مورد نیاز است؟

آیا شغل شما در کانادا مورد نیاز است؟

مشاغل مورد نیاز کانادا

یکی از پرسش هایی که همواره علاقه مندان مهاجرت کاری به کانادا در ذهن دارند، این است که در بازار کار کانادا به چه نوع مشاغلی نیاز است؟ متقاضیانی که می خواهند از طریق سیستم اکسپرس انتری مهاجرت کنند، ممکن است برای تقاضا جهت اقامت دائم دعوتنامه دریافت کنند و این در حالی است که سیستم اکسپرس انتری به نوع شغل متقاضی، مادام که به مهارت مشخصی نیاز داشته باشد، اهمیت نمی دهد. در عین حال، متقاضیانی که در برخی مشاغل خاص دارای سابقه کار هستند ممکن است نسبت به سایر متقاضیان دست بالا را داشته باشند.

کانادا دارای مسیرهای مهاجرتی فدرال و استانی است که هر یک از آنها هم برای لحاظ کردن سابقه کار متقاضی معیارهای مشخصی دارند. سه مسیر مهاجرتی فدرال که باعث دریافت اقامت دائم توسط متقاضیان می شوند عبارت اند از Federal Skilled Worker،  Federal Skilled Trades و  Canadian Experience. صف انتظار همه ی متقاضیانی که در این سه دسته هستند توسط اکسپرس انتری مدیریت می شود.

سیستم جامع رتبه بندی یا CRS که موقعیت متقاضی را در صف انتظار مشخص می کند تنها میزان سابقه کار متقاضی در شغل  تمام وقت و یا معادل آن شغل پاره وقت و نیز اینکه آیا آن شغل دارای مهارت یا Skilled است یا خیر را در نظر می گیرد. در این سیستم رتبه بندی، تنها مشاغلی که در دسته بندی ملی مشاغل یا NOC نوع مهارتشان 0 (مشاغل مدیریتی) است و نیز مشاغلی که سطح مهارت شان A (حرفه ای) و یا B (فنی) است رتبه بندی می شوند. به بیان دیگر، فرض کنیم که شغل متقاضی معماری است؛ سیستم جامع رتبه بندی کاری به عنوان شغل فردی که از طرف سیستم اکسپرس انتری برای تقاضا جهت دریافت اقامت دائم دعوت شده ندارد و فقط سطح و نوع مهارتی آن را لحاظ می کند.

برنامه های مهاجرت استانی

چند تا از مسیرهای مهاجرت استانی که برخی از آنها به سیستم اکسپرس انتری مرتبط اند سابقه کار در شغلی معین را معیار خود اعلام کرده اند. این مسیرهای مهاجرتی به استان ها و نواحی شرکت کننده اجازه می دهند تا کارگران خارجی دارای سابقه کار را برای اقامت دائم انتخاب کنند. بسیاری از این مسیرهای مهاجرتی بر مبنای سیستم ابراز تمایل یا Expression of Interest فعالیت می کنند؛ این سیستم تمام متقاضیان را که متقاضیان اکسپرس انتری هم از آن دسته هستند ملزم به ساختن پروفایل در برنامه مهاجرت استانی مربوطه می سازند.

آندسته از متقاضیان اکسپرس انتری که از طرف یک استان انتخاب شوند دذر سیستم جامع رتبه بندی ۶۰۰ امتیاز اضافی کسب می کنند و بدین ترتیب حتما در پذیرش بعدی اکسپرس انتری از آنها برای تقاضا جهت اقامت دائم دعوت خواهد شد.  تقریبا تمام استان های کانادا حد اقل یک مسیر مهاجرتی دارند که دارای فهرست مشاغل مورد نیاز است و این فهرست را از جمله معیارهای امتیازدهی خود در نظر می گیرند. همانگونه که پیش از این، مثلا فهرست مشاغل مورد نیاز ساسکاچوان چندین بار در وبسایت و شبکه های اجتماعی ویزا موندیال اعلام و به روزرسانی شده است، طبیعتا فهرست مشاغل مورد نیاز هر استان بر حسب نیازهای روز بازار کار آن به روزرسانی می شود.

در زیر چند تا از مسیرهای مهاجرت استانی که سابقه کار در شغل معینی را از جمله شرایط و معیارها عنوان کرده اند آورده می شود:

  • بریتیش کلمبیا : Tech Pilot
  • آلبرتا: مسیر مهاجرتی فرصت آلبرتا
  • ساسکاچوان : اسکیلد ورکر بین المللی – اکسپرس انتری و زیرمجموعه های مشاغل مورد نیاز
  • منیتوبا: کارگر ماهر برون مرزی (Skilled Worker Overseas)
  • انتاریو: پیشنهاد شغل کارفرما : مسیر مهاجرتی مهارت های مورد نیاز (In-Demand Skills)
  • نیو برانزویک: Express Entry Labour Market Stream (گاهی اوقات، نه همیشه)
  • نوا اسکوشیا: (Demand — Express Entry (Category B

این فهرست حرفه های مختلفی را نیاز دارد اما برخی از استان ها در نیاز داشتن به چند شغل با هم اشتراک دارند؛ این مشاغل عبارت اند از:

حسابداران  – NOC 1311

دستیاران اداری – NOC 1112

برنامه نویسان کامپیوتر و رسانه های اینترکتیو – NOC 2174

مددکاران اجتماعی – NOC 4212

مربیان نونهالان – NOC 4214

مشاغل فنی

همانطور که در بالا دیدیم، بریتیش کلمبیا یک مسیر مهاجرتی تحت عنوان Tech Pilot دارد که البته نمونه ای است از رشد مشاغل مربوط به بخش فناوری در کانادا. در این مسیر مهاجرتی ۲۹ شغل مورد نیاز وجود دارد که داشتن سابقه کار در یکی از آنها یک امتیاز کلیدی محسوب می شود و مسیر دریافت اقامت دائم را برای فارغ التحصیلان و کارگران خارجی که اتفاقا بسیاری از آنها متقاضی اکسپرس انتری هم هسنتد تسریع می سازد.

این نکته را نباید از یاد برد که فهرست مشاغل مورد نیاز بریتیش کلمبیا انعکاسی است از نیازهای روز بازار کار این استان که از طریق تحقیقاتی که توسط کمیسیون اقتصاد ونکوور و انجمن تکنولوژی بریبتیش کلمبیا در مورد بازار کار انجام شده مشخص شده است. علاوه بر این، مشاغل مربوط به بخش فناوری در فهرست مشاغل مورد نیاز منیتوبا هم مشاهده می شود.

همچنین، برخی از استان ها هم متقاضیانی را که فقط در یک شغل معین سابقه کار دارند انتخاب کرده و برای آنها دعوتنامه می فرستند. به عنوان نمونه می توان به مسیر مهاجرتی اولویت های بازار کار که با اکسپرس انتری هم مرتبط است اشاره کرد. نمونه ی دیگر، استان نوا اسکوشیا است که در آگوست سال ۲۰۱۸  پذیرشی را منحصرا برای متقاضیانی که به عنوان مربی نونهالان و حسابرس/حسابدار سابقه کار داشتند برگزار کرد.

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

جنگل ها و مراتع گچساران و باشت در آتش می سوزد…

فرماندار باشت گفت: ۴۰ نفر امدادگر از نیروهای دولتی و مردمی شهرستان‌های گچساران و باشت ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *