خانه / اخبار / ایستگاه‌های مترو میزبان نمایشگاه عکس دانشگاه تهران می‌شوند…

ایستگاه‌های مترو میزبان نمایشگاه عکس دانشگاه تهران می‌شوند…

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه تهران، نمایشگاه عکس معرفی خانه موزه مقدم به گردشگران شهری از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و با همکاری شرکت مترو شهرداری از ایستگاه مترو انقلاب آغاز به کار کرده و تا پایان تابستان به‌صورت گردشی در ایستگاه‌های مختلف مترو شهر تهران ادامه پیدا می‌کند.
در این نمایشگاه خانه موزه مقدم در قاب چهل تصویر روایت و معرفی شده است. قدمت این خانه که به دوران قاجار باز می‌گردد، ملک استاد محسن مقدم، استاد برجسته دانشگاه تهران، بوده است. این ملک قدمتی تاریخی دارد که معماری قدیمی ایران را در بخش‌های مختلف از جمله اتاق پیشخوان، اتاق گاه نگاری، حوضخانه، ایوان قاجار و گلخانه به نمایش می‌گذارد.

**نخستین کارگاه آموزشی «مطالعه مقدماتی در طراحی جامه ایرانی»

نخستین کارگاه آموزشی «مطالعه مقدماتی در طراحی جامه ایرانی» به کوشش گروه ایران‌شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ برگزار شد.
در این کارگاه با تدریس مژگان جهان‌آرا، دانش‌آموخته و پژوهشگر مرکز پژوهشی دیزاین آسیا در کوبه ژاپن، درباره موضوعاتی چون اهمیت و جایگاه جامه برای انسان، نوع جامه در آسیا و تنوع و حضور نقوش ایرانی در طراحی لباس بحث و تبادل نظر شد.
در ادامه نشست نمونه‌هایی از جامه‌های هنری که بر پایه تلفیقی از سبک‌ها و روش‌های مناطق گوناگون ایران کنونی و ایران بزرگ فرهنگی، به دست جهان آرا طراحی و دوخته شده برای شرکت‌کنندگان کارگاه به نمایش درآمد.
پرداختن به نقش نیز از موضوعات مهم این کارگاه بود که به اجمال برای آشنایی ابتدایی حاضران به آن اشاره شد تا در نشست‌های آینده کارگاه جامه ایرانی به تفصیل درباره آن گفت‌وگو شود.
نقش مهم و جاودانه «درخت زندگی» و «سرو» به عنوان نماد باروری و زایش، سرافرازی، جاودانگی و نگهبانی در پارچه‌ها و طراحی‌ها بررسی و به ریشه‌یابی آن در «بندهش» اشاره شد. نقش محراب، باغ ایرانی، سایه‌دوزی خراسان، گلدان و تنوع گل‌ها در میان نقوش ایرانی، شیر و طاووس و پرنده و مار، کارت‌بافی، رودوزی‌های ایرانی و شال عروس زرتشتی مصادیق دیگری از نقش بود که همراه با تصاویر گردآوری‌شده از منابع گوناگون به طور مفصل مورد مطالعه قرار گرفت.
توضیحات جامع جهان‌آرا درباره قلمکاری و طرح باغ ایرانی که از ابتکارات وی برای کار روی پارچه است، همراه با تصاویری از مراحل چاپ آن به وسیله مُهر در هند از بخش‌های جالب و اثرگذار کارگاه بود.

دانام **۹۴۹۱**۱۵۸۴

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

کانادا با بحران کمبود نیروی کار روبروست!

گمان نمی کنیم این نکته بر همراهان ویزا موندیال پوشیده باشد که کانادا، حداقل در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *