خانه / اخبار / تولید تک محصولی مشکل واحدهای لبنی خراسان شمالی است…

تولید تک محصولی مشکل واحدهای لبنی خراسان شمالی است…

علی مبارکی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: واحدهای لبنی استان تنها به تولید شیر، ماست و دوغ یک نفره پرداخته و برای راه اندازی خط تولید پنیر و دیگر محصولات لبنی اقدام نکرده اند.
وی با بیان اینکه در استان سالانه 150 تا 156 هزار تن شیر تولید و بخشی از آن از استان خارج می شود، افزود: علت خروج شیر از استان، نبود توانایی جذب شیر در واحدهای لبنی و پایین بودن توان رقابتی آنها با صنایع دیگر استان ها است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با رد تاثیر افزایش قیمت شیر دراین زمینه گفت: واحدهای لبنی دیگر استان ها هم شیر تولیدی ما را جذب می کنند اما صنایع لبنی خراسان شمالی از نظر فناوری به روز نبوده و توان جذب شیر را ندارند.
مبارکی در باره هزینه تولید شیر در گاوداری ها گفت: در شرایط مناسب و قابل قبول، قیمت هر کیلوگرم شیر باید سه برابر قیمت یک کیلوگرم جو باشد.
وی تصریح کرد: اکنون قیمت هر کیلوگرم جو، 12 هزار و 500 ریال است اما قیمت خرید شیر در کارخانه ها، 15 هزار و 700 تا 22 هزار ریال است و بر این اساس هزینه تولید بالا است و دامداران مدعی زیاندهی هستند.
وی افزود: البته اکنون که میزان تولید در گاوداری های صنعتی بیشتر است، قیمت هر کیلوگرم شیر باید 2 برابر قیمت جو باشد که در این صورت قیمت تمام شده تولید این محصول با قیمت خرید، سر به سر است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تاکید کرد: صنایع لبنی استان برای ادامه فعالیت باید به محصولات خود تنوع دهند که لازمه آن پرداخت تسهیلات بانکی و حمایت از آنها است.
سرانه جهانی مصرف لبنیات 300 کیلوگرم و در ایران و خراسان شمالی 100 تا 110 کیلوگرم است.
سالانه بیش از 150 هزار تن شیر در خراسان شمالی تولید که بیش از 9 هزار تن با مجوز دامپزشکی به دیگر استان ها حمل می شود.
7185/5132

انتهای پیام /*

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

عراق: واردات گاز از ایران را برغم اقدام آمریکا ادامه می دهیم…

به گزارش ایرنا، ‘مصعب المدرس’ سخنگوی وزارت برق عراق روز چهارشنبه در یک گفتگوی خبری ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *