خانه / اخبار / روشی موثر در بازیافت مواد شیمیایی توسط امیر کبیری ها ارائه شد…

روشی موثر در بازیافت مواد شیمیایی توسط امیر کبیری ها ارائه شد…

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه صنعتی امیر کبیر، فرشاد برازنده مجری این طرح گفت: اسیدها و بازها برای انجام واکنش نیاز به محیط آبی دارند. به همین دلیل در حوادثی که منجر به پاشش، ریزش و نشتی ناخواسته اسید و باز می‌شود، ریختن و پاشش آب به منظور تمیز کردن نه تنها کمکی به حل موضوع نمی کند بلکه واکنش آنها را تشدید کرده و باعث خسارت بیشتر به خصوص روی سطوح فلزی، پارچه‌ای و سلولزی می‌شود.

وی افزود: به منظور ارائه راهکاری برای جذب مایعات شیمیایی یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اقدام به ساخت کیت جاذب مواد شیمیایی با نام “اسپیل کیت” (spill Kit) کرده است.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک یادآورشد: اسپیل کیت نام تجاری ماده‌ای است که باعث مهار، جذب، جمع آوری و خنثی سازی مایعات شیمیایی ریخته شده نظیر بازها، اسیدها، مواد سوختی، شیمیایی و مواد غذایی میگردد و قادر است با روشی آسان و سریع بدون نیاز به استفاده از آب، مواد ریخته شده را جمع آوری کند.

برازنده تاکید کرد: این کیت قادر است پسماند ریزش مایع را تبدیل به پسماند جامد و قابل جمع آوری کند.

این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: جذب مایعات شیمیایی بدون نیاز به آب، تبدیل پسماند مایع به جامد در هنگام حادثه، سرعت عمل در جذب و جلوگیری از گسترش و تسریع مایعات ریخته شده، عادی سازی وضعیت محل بحران در کوتاه‌ترین زمان، خنثی کردن اسیدها و بازها در هنگام جذب و سهولت جمع‌آوری پس از اتمام کار از جمله ویژگی‌های این محصول است.

وی خاطر نشان کرد: این شرکت در حال حاضر اسپیل کیت‌هایی در چهار نوع بسته بندی “کیت لوله‌ای”، ” بالشتک (کیسه) “، “پد” و “فله” تولید کردند و هر یک از آنها دارای کاربری خاصی هستند. به گونه‌ای که مایع ریخته شده با کیت لوله‌ای محصور می‌شود و برای جذب مایع محصور شده میان کیت لوله‌ای، از کیت‌های فله، پد و یا بالشتک استفاده می شود.

این این طرح با بیان این که برای اتاق‌های تمیز و محیط‌های استریل کاربردکیت فله‌ای توصیه نمی‌شود؛ زیرا باعث ایجاد گردوغبار می‌شود افزود: با استفاده از اسپیل پالتها علاوه بر آنکه ایمنی محیط کار حفط می‌شود، همواره محیط تمیز باقی می‌ماند ضمن آنکه مواد گران در هنگام نشت قابل استخراج است.

دانام **۹۴۶۵** ۱۲۰۰

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغالزایی روستاها اختصاص یافت…

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمد امید عصر دوشنبه در حاشیه بازدید از واحد تولید پوشاک ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *