خانه / اخبار / سال ۲۰۱۸ به عنوان چهارمین سال گرم ثبت شده تاکنون اعلام شد

سال ۲۰۱۸ به عنوان چهارمین سال گرم ثبت شده تاکنون اعلام شد

سال ۲۰۱۸ به عنوان چهارمین سال گرم ثبت شده تاکنون اعلام شد

طبق گفته ناسا (سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا) و NOAA (سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا) دمای جهان در سال 2018، چهارمین سال گرم ثبت شده از سال 1880 تاکنون بوده است.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که دمای جهانی در سال گذشته 1.5 درجه فارنهایت (0.83 درجه سانتیگراد) گرمتر از میانگین سال های 1951 تا 1980 بوده است.

گرمترین دماهای ثبت شده در گذشته مربوط به سال های 2015، 2016 و 2017 بوده است. بر اساس مطالعات انجام گرفته، پنج سال گذشته، در مجموع گرمترین سال های ثبت شده در رکوردهای ناسا بوده اند.

Gavin Schmidt، مدیر موسسه مطالعات فضایی گودارد (GISS) در ناسا، گفت:”سال 2018 نیز جزو سال های بسیار گرمی بوده که در روند گرمایش جهانی در طولانی مدت ثبت شده است.”

این داده ها بخشی از روند هشدار دهنده افزایش دمای متوسط جهانی می باشد. ناسا می گوید که از دهه 1880، دمای سطح جهان در حدود 2 درجه فارنهایت (1 درجه سانتیگراد) افزایش یافته است.سال ۲۰۱۸ به عنوان چهارمین سال گرم ثبت شده تاکنون اعلام شد

Schmidt این گرمایش هوا و تغییرات اقلیمی را به شدت تحت تاثیر افزایش انتشار دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای در هوا می داند که ناشی از فعالیت های انسان در روی کره زمین است.

روند گرم شدن در منطقه قطبی به ویژه قطب شمال نیز افزایش یافته که موجب ادامه کاهش یخ های سطحی و  ناپدید شدن یخچال های طبیعی در سال 2018 گردیده است.

Schmidt همچنین گفت که افزایش تدریجی دمای هوا می تواند در طولانی تر شدن فصل های آتش سوزی و برخی از رویدادهای شدید آب و هوایی نقش داشته باشد.

او می گوید:”اثرات گرم شددن کره زمین در طولانی مدت، در حال حاضر کاملا احساس می شود که به شکل سیلاب های ساحلی، امواج گرما، بارش های شدید و تغییرات اکوسیستم بروز می یابند.”

طبق گفته های ناسا، داده های تجزیه و تحلیل دما در نقاط مختلف کره زمین با اندازه گیری دمای سطح از 6،300 ایستگاه آب و هوایی، مشاهدات کشتی ها و اجسام شناور در دریاها از درجه حرارت سطح آب و اندازه گیری دما از ایستگاه های تحقیقاتی قطبی به دست آمده اند.

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

تور مالزی 9 و 13 و 22 اردیبهشت 98

قیمت از 4150000 اقامت 7 شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *