خانه / اخبار / سد امندی هریس شکست…

سد امندی هریس شکست…

به گزارش ایرنا، در حالی که علی رضا خاکپور فرماندار هریس علت شکستن سد خاکی امندی یک را بارش های اخیر در منطقه و پرآب شدن این سد معیشتی روستا و عدم تحمل سد یاد شده عنوان می کند، یوسف غفارزاده مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی پر شدن رسوبات در دوران 36 ساله قدمت این سد را علت اصلی این شکستگی اعلام کرد و گفت: 90 درصد مخزن سد با رسوبات پر شده و فقط حدود 10 درصد از آن باقی مانده بود.
سرپرست فرمانداری هریس هم در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: آب پشت سد شکسته شده امندی امروز بیش از 3 ساعت در جریان بود.
خاکپور افزود: خوشبختانه با درایت ستاد مدیریت بحران و همکاری دهیاری این روستا، مسیل پایین دست این سد چند هفته پیش لایروبی و مسیرگشایی شده که این عامل موجب شد تا سیلاب به خانه ها وارد نشود و تلفات مالی و جانی در این حادثه نداشته باشیم.
وی ادامه داد: فقط یک ماشین سواری پیکان که در مسیر پارک شده بود دچار خسارت شد.
خاکپور، آب ذخیره شده سد را 70 هزار مترمکعب اعلام کرد و افزود: 120 هکتار از اراضی پایین دست این روستا توسط آب این سد آبیاری می شوند.
وی گفت: بر این اساس در فصل تابستان، مشکل آب برای احشام و کشاورزی مزارع پایین دست در این روستا برای کشاورزان وجود خواهد داشت و اکنون به فکر چاره برای تامین آب این روستا هستیم.
مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز روز سه شنبه به ایرنا گفت: روستای امندی شهرستان هریس دارای 2 سد است که سد امندی یک که با هدف تامین آب مورد نیاز کشاورزی ساخته شده بود امروز شکست.
غفاری افزود: در دوره بهره برداری این سد 90 درصد مخزن سد با رسوبات پر شده و حدود 10 درصد باقی مانده بود که با کاهش حجم مخزن بهره برداران محلی اقدام به انسداد سرریز و افزایش غیراصولی و غیرفنی تاج سد کردند.
وی ادامه داد: به رغم تذکرات داده شده توسط مسوولان محلی متاسفانه برای رفع انسداد سرریز سد اقدامی نشده بود در نتیجه در پی بارش های اخیر و افزایش ورودی مخزن سد، ارتفاع آب 2 متر در مخزن بالا آمده و به تدریج از حدفاصل بدنه اصلی و خاکریز بالای بدنه، نشست آب و شسته شدگی بدنه اتفاق افتاده و منجر به تخریب حدود 40 درصد بدنه سد شده است.
غفاری همچنین گفت: با توجه به پیر بودن سد خاکی که 36 سال از عمر آن می گذرد و پرشدگی مخزن، مرمت سد مقرون به صرفه نیست.
وی افزود: با توجه به اقدامات اخیر آب منطقه ای آذربایجان شرقی در لایروبی و بازگشایی مسیل امندی به ویژه در داخل محدوده روستا این حادثه تلفات جانی نداشت.
روستا امندی 2 سد معیشتی دارد که مهمترین و بزرگترین آن امندی یک از بین رفت.
سد امند یک با ظرفیت 70 هزار مترمکعب در شرق روستای امندی از بخش خواجه شهرستان هریس در سال 1362 توسط جهاد سازندگی وقت با هدف تامین آب کشاورزی ساخته شد.
شهرستان هریس با حدود 70 هزار نفر جمعیت در 70 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.
7227/3093/518/3071

انتهای پیام /*

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

حقایق عجیب و شگفت انگیز آنتالیا که شما را علاقه مند سفر به این شهر می کند

در این مطلب  به حقایق عجیب و شگفت انگیز آنتالیا که شما را علاقه مند ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *