خانه / تحصیل در کانادا / شرایط کار ضمن تحصیل در کانادا

شرایط کار ضمن تحصیل در کانادا

شرایط کار ضمن تحصیل در کانادا

با انجام کار پاره وقت دانشجویی در کانادا می توانید تجربه کاری کسب نموده و هزینه های خود را تامین نمایید. اگرچه باید قبل از ورود به کانادا شواهد کافی مبنی بر توانایی پرداخت شهریه و مخارج زندگی خود ارائه دهید، اما تعدادی طرح مجوز کار برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که امکان کار در کانادا را برای آنها فراهم می کند. کار در کانادا می تواند به یافتن شغل پس از تحصیل و مهاجرت دائم به این کشور کمک کند. در این مقاله سیاست ها و رویه های مورد استفاده اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) در مورد شرایط کار خارج از دانشگاه برای دارندگان ویزای تحصیلی کانادا ارائه شده است.

از تاریخ 1 ژوئن سال 2014 میلادی به بعد، این امکان برای برخی از دانشجویان فراهم شده است تا بدون مجوز کار در خارج از دانشگاه کار کنند. آنها می توانند به صورت پاره وقت (حداکثر تا بیست ساعت در هفته) در طول یک ترم عادی تحصیلی و به صورت تمام وقت در فواصل و وقفه های زمانبندی شده بین دو ترم(مثل تعطیلات تابستانه) مشغول به کار شوند.

شرایط مورد نیاز برای کار در بیرون از دانشگاه:

دانشجویان بین المللی در صورت دارا بودن شرایط زیر، می توانند بدون داشتن مجوز کار، اقدام به فعالیت در بیرون از دانشگاه کنند:

 • استادی پرمیت یا ویزای تحصیلی معتبر داشته باشند.
 • دانشجوی تمام وقت در یکی از موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) باشند.
 • رشته ثبت نامی آنها جزو رشته های دانشگاهی، آموزش شغلی و یا فنی و حرفه ای در مقطع پس از دبیرستان و یا رشته های آموزش فنی و حرفه ای در دوره دبیرستان در کبک باشد.
 • مدت زمان رشته تحصیلی آنها حداقل 6 ماه طول بکشد و منجر به دریافت مدرک، گواهینامه یا دیپلم شود.

نکته: توجه داشته باشید که شرایط مورد نیاز برای مجوز کار پس از تحصیل با شرایط کار در بیرون دانشگاه در حین تحصیل متفاوت است.

اصطلاحات و تعاریف:

رشته یا برنامه تحصیلی: برنامه ارائه شده در مقاطع پس از دبیرستان به افرادی که دوره دبیرستان را به اتمام رسانده باشند. رشته های تحصیلی معمولا در موسساتی (از جمله دانشگاه ها، دانشکده ها، سمینارها، موسسات فناوری) که مدرک یا گواهینامه پایان دوره اعطا می کنند ارائه می شود.

آموزش شغلی: نوعی از آموزش که معمولا به فردی که از قبل در یک زمینه خاص تجربه کاری و مهارت دارد ارائه می شود. این آموزش ها توسط موسسات آموزشی یا انجمن های حرفه ای، سازمان های نظارتی یا اتحادیه ها ارائه می گردند. (مثلا دوره های تخصصی برای وکلا، پزشکان، حسابداران، مدیران بازرگانی، مهندسین، دندانپزشکان، معلمان و مشاوران)

آموزش فنی و حرفه ای: شامل کسب آمادگی لازم برای پذیرش یک شغل در صنعت یا تجارتی که معتبر باشد. آموزش های لازم از طریق برنامه های شغلی توسط اتحادیه های مرتبط، کارفرمایان و یا موسسات آموزشی مرتبط با صنایع و کارفرمایان ارائه می گردند. این آموزش ها شامل موارد زیر می باشند:

 • آموزش های فنی
 • آموزش های سازمانی
 • آموزش مهارت های پایه

دوره های وقفه بین ترم: به دوره هایی اطلاق می شود که در تقویم آموزشی موسسات DLI به عنوان زمان تعطیلی در نظر گرفته می شوند. (مثل تعطیلات زمستانه یا تابستانه) هر دوره استراحت نباید بیش از 150 روز طول بکشد. حداکثر زمان در نظر گرفته شده برای تعطیلات در تقویم آموزشی سالانه 180 روز می باشد.

محوطه بیرون از دانشگاه (Off-Campus): به هر محوطه ای در خارج از مرزهای موسسه آموزشی یا دانشگاهی که دانشجو در آن مشغول تحصیل می باشد، اطلاق می گردد.

رشته های تحصیلی غیر قابل قبول:

در صورتی که دانشجو مشمول یکی از شرایط زیر باشد، فاقد صلاحیت برای دریافت جواز کار در خارج از دانشگاه می باشد:

 • رشته عمومی تحصیلی که در آن ثبت نام کرده در هیچ یک از تعاریف رشته های دانشگاهی، شغلی یا آموزش های فنی نگنجد.(مثلا دوره ESL)
 • در یک دوره یا رشته تحصیلی جهت گذراندن پیش نیاز برای ثبت نام در یک موسسه DLI نامنویسی کرده باشد.

وضعیت تحصیل تمام وقت:

موسسات DLI تعداد ساعتها و واحدهای درسی مورد نیاز برای دریافت یک مدرک یا گواهینامه توسط دانشجو در شرایط تمام وقت را تعیین می کنند. به محض اینکه وضعیت آموزشی دانشجو در طول یک ترم تحصیلی از حالت تمام وقت به حالت نیمه وقت تبدیل شود، وی باید از ادامه کار در خارج از دانشگاه خودداری نماید.(برای مثال یک دانشجو به صورت تمام وقت ترم تحصیلی را آغاز می کند ولی به دلیل افتادن در برخی از واحدها در همان ترم، به دانشجوی پاره وقت تغییر وضعیت می دهد) در این شرایط دانشجویان دیگر مجاز به انجام کار خارج از دانشگاه نیستند.

دانشجویان کارآموز:

طبق قوانین موسسات DLI، در صورتی که یک دانشجوی کارآموز که اجازه کارآموزی دارد، در طول دوره «تجربه کاری» رشته اش (work experience) در وضعیت تحصیلی تمام وقت باشد و همچنین شرایط مورد نیاز دوره کارآموزی را حفظ نماید، می تواند در خارج از دانشگاه کار کند.

شرایط کار:

حداکثر ساعت کاری مجاز

دانشجویان واجد شرایط کار ضمن تحصیل در کانادا می توانند به یکی از روش های زیر کار کنند:

 • زمانی که دوره تحصیلی خود را آغاز کردند می توانند تا 20 ساعت در هفته در طول ترم تحصیلی کار کنند.
 • فارغ از عملکرد درسی، می توانند در طول دوره های استراحت و تعطیلات خود بین ترم های تحصیلی، به صورت تمام وقت کار کنند.

دانشجویان تا قبل از شروع به تحصیل امکان کار ندارند و حتما باید در یکی از موسسات تعیین شده شروع به تحصیل نمایند تا واجد شرایط کار کردن در بیرون از دانشگاه شوند.

رشته های فشرده

برخی از رشته های فشرده ممکن است وقفه های منظم برنامه ریزی شده نداشته باشند. بنابراین دانشجویانی که در چنین رشته هایی مشغول تحصیل می باشند می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته در کل دوره تحصیلی خود کار کنند.

دانشجویان تمام وقت که در ترم آخر تحصیل به صورت پاره وقت می باشند

دانشجویانی که در کل دوره تحصیل خود شرایط تمام وقت داشته اند و فقط در ترم آخر برای تکمیل تحصیل به اخذ دروس پاره وقت نیازمندند می توانند حداکثر 20ساعت در هفته در طول ترم آخر بیرون از دانشگاه کار کنند.

کار کردن در دانشگاه علاوه بر کار در خارج از دانشگاه

در صورتی که دانشجویان شرایط مورد نیاز را داشته باشند، هیچ محدودیتی در تعداد ساعت هایی که می توانند علاوه بر کار بیرون، در داخل دانشگاه نیز کار کنند وجود ندارد.

وقفه های منظم برنامه ریزی شده

جهت انجام کار بیرون دانشگاه بدون مجوز کار، دانشجو می بایست در طول ترم قبل و ترم  بعد از دوره وقفه تحصیلی، به عنوان دانشجوی تمام وقت شناخته شود.

حداکثر مدت زمان وقفه تحصیلی

چنانچه موسسه ای اجازه استفاده از وقفه های تحصیلی پشت سر هم را بدهد، بنابراین یک دوره وقفه متوالی بیش از 150 روزه ایجاد می گردد که دانشجویان فقط می توانند در طول اولین 150 روز متوالی از دوره وقفه خود، در بیرون از دانشگاه کار کنند و اجازه کار برای کل روزهای وقفه بین ترمها نخواهند داشت.(در صورتی که بیشتر از 150 روز متوالی باشد.)

با توجه به کل دوره های وقفه برنامه ریزی شده، دانشجویان فقط به مدت 180 روز در طول تقویم آموزشی سالیانه اجازه کار تمام وقت خارج از دانشگاه را دارند.

دوره درسی تمام وقت یا پاره وقت در طول وقفه تحصیلی

دانشجویانی که در طول ترم تحصیلی قبل و بعد از وقفه، به شکل تمام وقت ثبت نام نمایند و تصمیم به اخذ دروس به صورت تمام وقت یا پاره وقت در دوره وقفه داشته باشند، مجاز به فعالیت در خارج از دانشگاه به صورت تمام وقت هستند.

اگر یک رشته تحصیلی دوره وقفه برنامه ریزی شده نداشته باشد و دانشجو خودش وقفه در برنامه ایجاد کند، به عنوان ترک تحصیل محسوب می شود. چنین دانشجویانی مجاز به کار در بیرون از دانشگاه در طی دوره یاد شده نمی باشند.

فعالیت های کاری

دانشجویان بین المللی که در طول ترم تحصیلی عادی و به دلایل خارج از اختیار(مثل اعتصاب در مدرسه)، نمی توانند شرایط لازم را به عنوان یک فرد با اقامت موقت کسب نمایند، اگر همچنان واجد شرایط باشند می توانند به صورت پاره وقت و به میزان حداکثر 20 ساعت در هفته در بیرون از دانشگاه کار کنند. در زمان هایی که یک موسسه آموزشی در طول دوره وقفه درگیر اعتصاب باشد، دانشجویان بین المللی که مجاز به کار در بیرون از دانشگاه هستند می توانند فقط در طول دوره وقفه برنامه ریزی شده به صورت تمام وقت کار کنند.

کار در خارج از دانشگاه و تکمیل دوره تحصیل

دانشجویانی که تقاضای اجازه تحصیل یا اجازه کار به صورت پیوسته  نداده اند

این افراد در صورت دارا بودن شرایط زیر می توانند به صورت پاره وقت در خارج از دانشگاه کار کنند:

 • شرایط مورد نیاز کار در بیرون دانشگاه را داشته باشند.
 • دوره های تحصیلی در رشته خود را تکمیل کرده باشند ولی تاکنون تایید کتبی از موسسه مورد نظر دریافت نکرده باشند.
 • برای دریافت مجوز کار یا تمدید مجوز تحصیل درخواست نداده باشند و یا در یک رشته تحصیلی پیوسته ثبت نام نموده باشند.

این دانشجویان می توانند تا اولین تاریخی که تایید کتبی پایان دوره درسی خود را از موسسه آموزشی دریافت می نمایند، کار کنند و استادی پرمیت آنها در این دوره همچنان دارای اعتبار خواهد بود. چناچه استادی پرمیت اعتبار خود را تا قبل از دریافت تاییدیه از موسسه آموزشی از دست بدهد، دانشجو موظف به ترک کار می باشد.

زمانی که دانشجویان تاییدیه پایان تحصیل خود را از موسسه مربوطه دریافت می کند، دیگر مجاز به ادامه کار در کانادا نیستند و باید برای تغییر وضعیت خود(مثلا به توریست) اقدام نمایند و یا اینکه خاک کانادا را پیش از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی ترک نمایند.

دانشجویانی که دوره تحصیلی خود را به پایان رسانده اند و در فاصله 150 روز بعد از دریافت تایید کتبی پایان تحصیلات، دوره تحصیلی جدیدی را آغاز می نمایند

دانشجویان در صورت دارا بودن شرایط زیر می توانند تا شروع دوره تحصیلی جدید، اشتغال به کار تمام وقت داشته باشند:

 • شرایط مورد نیاز کار در بیرون دانشگاه را داشته باشند.
 • تایید کتبی پایان تحصیلات خود را از موسسه مورد نظر دریافت کرده باشند.
 • پیش از انقضای مجوز تحصیلی فعلی خود، درخواست تغییر وضعیت اقامت خود را داده باشند و یا درخواست تمدید استادی پرمیت ارسال نموده باشند.
 • نامه پذیرش یا LOA برای یک رشته تحصیلی پیوسته از یک موسسه DLI دریافت کرده باشند و دوره تحصیلی جدید آنها در فاصله کمتر از 150 روز از دریافت تاییدیه تکمیل دوره تحصیلی قبلی، آغاز شود.

چنانچه دوره تحصیلی جدید در فاصله زمانی بیش از 150 روز از دریافت تاییدیه پایان تحصیل دوره قبل آغاز گردید، دانشجو تنها مجاز به کار در خارج از دانشگاه در اولین 150 روز پیوسته پس از دریافت تاییدیه پایان تحصیل خود از موسسه قبلی می باشد. پس از آن باید برای تغییر وضعیت اقامت خود درخواست دهد و یا خاک کانادا را تا شروع دوره تحصیلی جدید ترک نماید.

دانشجویانی که تقاضای تمدید اقامت در کانادا داده اند ولی درخواست آنها رد شده است باید اقدام به ترک کار نمایند.

عدم انطباق:

عدم انطباق با شرایط استادی پرمیت و یا کار کردن بدون داشتن مجوز لازم ممکن است به اقدامات و برخوردهای قانونی بیانجامد. همچنین این امر ممکن است در درخواست های بعدی ارائه شده توسط فرد به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، تاثیر منفی داشته باشد.

 

 

 

شرکت بین المللی ویزا موندیال با سالها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی و داشتن پرونده های موفق، آماده پذیرفتن متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل در کانادا بوده و از متقاضیان دعوت میکنیم برای شروع پروسه ،فرم ارزیابی ویزای تحصیلی را تکمیل کرده یا با دفاتر ما در کانادا یا ایران تماس حاصل نمایند تا با مشاورین و اعضای شورای مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا مشاوره رایگان داشته باشند تا بهترین راه را برای آنها انتخاب کنند.

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

همه چیز درباره اخذ ویزای بلغارستان

بلغارستان یکی از کشورهای اروپای شرقی است که می‎توان آن را یکی از زیباترین مقاصد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *