خانه / اخبار / عشایر اجازه خروج دام از استان را ندهند…

عشایر اجازه خروج دام از استان را ندهند…

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری، ولی الله حیاتی در جمع عشایر استان در منطقه قشلاقی مراوه تپه استان گلستان افزود: افرادی به عنوان دست نشانده دشمن عمل کرده و با سوء استفاده از شرایط، قصد ایجاد اختلال در وضعیت اقتصادی را دارند.
وی نقش تاریخی عشایر در حفظ کیان کشور را بی بدیل و ستودنی خواند و گفت: تاریخ عشایر با استکبارستیزی عجین شده و عشایر کرد شمال خراسان در حملات روس ها و جلوگیری از پیشروی و نفوذ دشمنان به این منطقه نقشی موثر داشته اند.
وی توجه جدی به عشایر را از اولویت های دولت دانست و افزود: برای حل مشکلات عشایر استان در مناطق قشلاقی، اعتبارات ویژه در بودجه سال آینده اختصاص خواهد یافت.
معاون سیاسی استاندار خراسان شمالی همچنین در دیداری با همتای خود در استان گلستان، بر همکاری دوجانبه برای ارتقای توانمندی های زنان عشایر تاکید کرد.
حیاتی افزود: این توانمندسازی باید با اولویت توسعه صندوق های خرد زنان عشایر، گسترش آموزش های فنی و حرفه ای زنان، ارتقای سطح سلامت و بهداشت زنان عشایر و آموزش دختران بازمانده از تحصیل این قشر باشد.

* استقرار 50 سامان عشایر خراسان شمالی در گلستان
مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی نیز در این دیدار گفت: عشایر این استان دارای 50 سامان عرفی در مناطق قشلاقی استان گلستان هستند.
محمدرضا قلی پور افزود: عشایر استان ما عمدتا در این مناطق با مشکلاتی چون جریمه های منابع طبیعی به دلیل ممیزی، تامین آب شرب و آتش سوزی انبارهای آذوقه در فصل ییلاق در نبود عشایر رو به رو هستند.
وی گفت: علیرغم گذراندن مصوباتی برای حل این مسائل در جلسات مشترک مسئولان 2 استان، این مصوبات به طور کامل اجرایی نشده است.
در استان خراسان شمالی 2 ایل عشایر کوچرو و نیمه کوچرو در قالب 38 طایفه با 30 هزار و 300 نفر جمعیت در قالب پنج هزار و 350 خانوار زندگی می کنند که 750 هزار راس دام در اختیار دارند.
5132

انتهای پیام /*

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

۳۰۰ حلقه چاه غیر مجاز آب در فردیس شناسایی شد…

به گزارش ایرنا، فردوس کاظمی روز یکشنبه در نشست شورای حفاظت منابع آب شهرستان فردیس ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *