خانه / اخبار / مطالعه جدید نشان می دهد که زندگی در نزدیکی مناطق حفاظت شده می تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی داشته باشد

مطالعه جدید نشان می دهد که زندگی در نزدیکی مناطق حفاظت شده می تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی داشته باشد

مطالعه جدید نشان می دهد که زندگی در نزدیکی مناطق حفاظت شده می تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی داشته باشد

نتایج مطالعه جدید توسط دانشگاه Oregon نشان می دهد که زندگی در نزدیکی مناطق حفاظت شده مانند پارک های ملی آمریکا و کانادا می تواند تاثیر مثبتی بر روی سلامت انسان داشته باشد.

مناطق حفاظت شده عبارتند از فضاهای جغرافیایی گسترده مانند پارک‌ های ملی، ذخایر طبیعی و زیستگاه های حیات وحش که با هدف نگهداری و حفاظت در طولانی مدت مدیریت می شوند. این مناطق یکی از ابزارهای اصلی‌ برای حفظ تنوع زیستی در سراسر جهان می باشند. افرادی که در نزدیکی این مناطق زندگی می کنند می توانند از مزایایی همچون حفاظت بلند مدت از منابع طبیعی محل سکونت خود بهره مند شوند.

محققان یکی از بزرگ‌ ترین و گسترده ترین مجموعه داده‌های اجتماعی-اقتصادی و زیست محیطی را برای تجزیه و تحلیل اثرات مناطق حفاظت شده بر روی سلامت انسان در سراسر جهان گردآوری کرده‌اند. این اطلاعات شامل داده های محیطی و اجتماعی-اقتصادی درباره 87 هزار کودک می باشد که در 60 هزار خانوار با فواصل کم یا زیاد (کمتر از 10 کیلومتر) از 600 منطقه حفاظت شده در 34 کشور در حال توسعه در سراسر جهان زندگی می کنند.

یافته های این تحقیق عبارتند از:

  • خانوارهای واقع در نزدیکی مناطق حفاظت شده و توریستی حدود 17 درصد ثروت بیشتر و 16 درصد فقر کمتری در مقایسه با خانوارهای مشابهی که دورتر از این مناطق سکونت دارند، داشته اند.
  • کودکان زیر 5 سال ساکن در مناطق حفاظت شده چندگانه نیز در مقایسه با کودکان همسن و سال خود در نواحی دور از این مناطق، حدود 10 درصد رشد بالاتر و قد بلندتری نسبت به سن خود داشته اند و همچنین حدود 13 درصد کمتر از آنها دچار عقب ماندگی رشدی و کوتاهی قد بوده اند.

برخی از مناطق حفاظت شده دارای محدودیت ‌هایی برای مردم محلی هستند در حالی که برخی دیگر از این مناطق حفاظت شده که مصارف چندگانه دارند اجازه برداشت محدود از منابع طبیعی را می دهند.

طبق اظهارات Drew Gerkey یک انسان شناس محیط زیستی در دانشگاه ایالتی Oregon، این مطالعه نشان داد آن دسته از افرادی که بیشتر از مناطق حفاظت شده بهره مند شده اند کسانی بوده اند که در نزدیکی مناطق چندگانه و قابل بهره برداری ساکن بوده اند. این مناطق شامل مکان هایی است که می توان در آنها بیشترین تاثیرات مثبت را بر سلامتی و ثروت ساکنان مشاهده کرد. مرزهای این مناطق به گونه ای است که اجازه می دهد مردم محلی به منابع دسترسی داشته باشند، اما بر اهداف بلند مدت حفاظت، تأثیر نمی گذارد.

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

شرایط تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان سیستم آموزشی کارآمد، برنامه های درسی پیشرفته و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *