خانه / اخبار / مکرون وعده داد با استفاده از کمک های بین المللی، کلیسای جامع نوتردام را پس از آتش سوزی بازسازی کند

مکرون وعده داد با استفاده از کمک های بین المللی، کلیسای جامع نوتردام را پس از آتش سوزی بازسازی کند

مکرون وعده داد با استفاده از کمک های بین المللی کلیسای جامع نوتردام را پس از آتش سوزی بازسازی کند

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، وعده داده است که کلیسای جامع نوتردام (Notre-Dame) را که روز گذشته دچار آتش سوزی گسترده گردید، بازسازی کند و اعلام نموده که به دنبال جذب کمک های بین المللی برای بازگرداندن این بنای تاریخی و برجسته به پاریس است.

او شب گذشته با اعلام راه اندازی یک کمپین جمع آوری کمک های مالی گفت:”کلیسای نوتردام در حال سوختن است و من هم مثل همه هم‌ وطنانم از دیدن اینکه بخشی از هویت ما می سوزد غمگینم و حالی را که بسیاری از مردم فرانسه دارند احساس می کنم. اما امشب، می خواهم از امید هم صحبت کنم.”

کلیسای جامع که در دست مرمت بود، روز دوشنبه دچار شعله های حریق شد که باعث خسارت عظیمی برای شهر پاریس و کشور فرانسه شد.

مکرون وعده داد با استفاده از کمک های بین المللی، کلیسای جامع نوتردام را پس از آتش سوزی بازسازی کند

شعله های آتش که در اوایل شب آغاز شد به سرعت از سقف ساختمان قدیمی عبور کرد و مناره را در بر گرفت که به سرعت موجب ریزش آن و کل سقف گردید. توده عظیمی از دود در سراسر شهر پیچید و خاکستر بر فراز منطقه بزرگی پخش شد و پاریسی ها در حالی که در شوک فرو رفته بودند آن را تماشا می کردند.

Jean-Claude Gallet، فرمانده آتش نشانی پاریس، گفت که صدها آتش نشان مانع از گسترش شعله ها به ناقوس برج شمالی شدند و ساختمان اصلی کلیسا از نابودی کامل نجات یافت.

Macron گفت که یک کمپین جمع آوری کمک های مالی ملی برای بازیابی کلیسای نوتردام در روز سه شنبه آغاز خواهد شد و او از استعدادها و نوابغ جهانی خواست تا در مرمت کلیسا به آنها کمک کنند.

او گفت:”ما مردم فرانسه افتخار می کنیم، چون این کلیسا را بیش از 800 سال پیش ساخته ایم. ما آن را ساختیم و در طول قرن ها، موجبات رشد و ترقی آن را فراهم نمودیم و همواره به عنوان قدیمی ترین سمبل فرانسه مشهور بوده است؛ بنابراین من رسما می گویم: ما آن را با کمک یکدیگر بازسازی خواهیم کرد.”

رهبر فرانسه به “شجاعت” و “حرفه ای گری فوق العاده” آتش نشان ها اشاره کرد که مانع از تخریب نمای عمارت نوتردام و دو برج برجسته آن گردید.

با این حال، Gallet گفت که دو سوم از پشت بام کلیسا ویران گردیده و در این حادثه یک آتش نشان نیز مجروح شده است. وی افزود که خدمه آتش نشانی در طول شب برای خنک کردن سازه به کار خود ادامه خواهند داد. در این عملیات حدود 500 مامور آتش نشانی برای جلوگیری از ریختن برج ناقوس کلیسا تلاش کردند.

مکرون وعده داد با استفاده از کمک های بین المللی، کلیسای جامع نوتردام را پس از آتش سوزی بازسازی کند

Laurent Nunez، وزیر داخله فرانسه، در اواخر وقت روز دوشنبه 15 آوریل گفت که مقامات مسئول همچنان جوانب احتیاط را رعایت می کنند اما شرایط نسبت به ساعات ابتدایی حریق بسیار خوش بینانه تر گزارش می شود.

شهردار پاریس گفت نزدیک ترین منطقه به کلیسای جامع نوتردام تخلیه شده است.

شهردار Anne Hildago گفت که مجموعه قابل توجهی از آثار هنری و اشیاء مقدس که در داخل کلیسا نگهداری می شوند، حفظ شده است.

دفتر دادستانی پاریس اعلام نموده که بازرسان تا این لحظه آتش سوزی را به عنوان یک حادثه قلمداد کرده و وقوع انفجار عمدی یا انگیزه های احتمالی تروریستی برای شروع آتش سوزی را رد کرده اند.

دادستانی می گوید که پلیس پاریس تحقیقات کامل را در زمینه “تخریب کلیسا ناشی از آتش سوزی تصادفی” انجام خواهد داد.

نام این کلیسا که قدمت آن به قرن دوازدهم میلادی بازمی گردد، در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و سالانه میلیون ها گردشگر را از سراسر جهان جذب می کند. همچنین نام یکی از شاهکارهای ادبی فرانسه، “گوژپشت نوتردام” اثر ویکتور هوگو از آن وام گرفته شده است. کار ساخت Notre-Dam که یکی از بهترین نمونه های معماری کلیسای جامع فرانسوی گوتیک است، به سال 1163 بازمی گردد.

بنا بر اعلام وب سایت کلیسای جامع، سقف 100 متری کلیسا که بخش بزرگی از آن در اولین ساعت آتش سوزی دچار تخریب شد، یکی از قدیمی ترین سازه هایی از این نوع در پاریس بود.

سازمان یونسکو در توییتی اعلام کرد که از نزدیک بر وضعیت کلیسا نظارت دارد و برای بازسازی و حفظ این میراث ارزشمند جهانی در کنار فرانسه ایستاده است.

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

مصاحبه آقای سعید ایمان زاده جهت اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

تبریک به آقای سعید ایمان زاده عزیز بابت اخذ ویزای تحصیلی مجارستان تصویر زیر استیکر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *