خانه / اخبار / کبک، علیرغم جنجال های اخیر، برای متقاضیان اکسپرس انتری همچنان جذاب است

کبک، علیرغم جنجال های اخیر، برای متقاضیان اکسپرس انتری همچنان جذاب است

مهاجرت به کبک

سپتامبر سال پیش بود که از پورتال جدید استان کبک تحت عنوان Arrima رونمایی شد؛ حالا پس از گذشت چند ماه از آن روز، و در میان هیاهویی که اخیرا از استان کبک در مورد رد کردن تعداد زیادی از درخواست های مهاجرت شنیدیم، این استان همچنان در اولویت متقاضیان اکسپرس انتری قرار دارد. در این بازه ی زمانی شش ماهه شاهد خیزش حزب Coalition Avenir Québec و به قدرت رسیدن آن هم بودیم.

فتنی است ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸ بود که پس از اینکه در دولت قبلی کبک که دولتی لیبرال بود، سیستم مهاجرتی کبک به سیستم ابراز تمایل  (Expression of Interest) روی آورد، پورتال Arrima برای مدیریت پروفایل هایی که به برنامه اسکلید ورکر کبک ارائه شده بودند راه اندازی شد. اول اکتوبر سال گذشته بود که دولت لیبرال بازی قدرت را به حزب (Coalition Avenir Québec (CAQ باخت.

طبق سیستم ابراز تمایل متقاضیان علاقه مند باید پروفایلی بسازند که بعدا در بانک متقاضیان برنامه اسکلید ورکر کبک وارد می شود. در این پروفایل اطلاعات متقاضی اعم از تحصیلات، سابقه کار، حوزه های تخصص و تسلط بر زبان فرانسه و سایر معیارها وارد می شود و برای متقاضیان واجد شرایط که دارای این معیارها هستند و با در نظر گرفتن عوامل دیگر نظیر تقاضا برای نیروی کار در ناحیه ی خاصی از کبک، گواهی انتخاب کبک صادر می شود. وزارت مهاجرت کبک که اختصارا MIDI نامیده می شود برای متقاضیان جدیدی که در این بانک جدید هستند هنوز گواهی صادر نکرده است.

آقای سیمون ژولین بارت وزیر مهاجرت کبک اعلام کرده است که وزارت مهاجرت کبک باید ابتدا  تکلیف انباشته شدن ۱۸۰۰۰ درخواست که در سیستم قبلی به برنامه اسکیلد ورکر کبک ارائه شده اند را معین کند. همانگونه که در خبر قبلی بیان شد قرار است استان کبک ۱۸۰۰۰ درخواست انباشته شده از متقاضیان مهاجرت اسکلید ورکر را رد کرده و در سیاست مهاجرتی جدید خود، بر مهارت های زبان فرانسوی و نیازهای بازار کار تاکید کند.

البته انجمن وکلای مهاجرت کبک (AQAADI) از وزارت مهاجرت کبک خواسته در این امر تجدید نظر کند. از سوی دیگر ژولین بارت بر این باور است که سیستم ابراز تمایل یا EOI برای رفع نیارهای نیروی کار کبک بهتر جواب می دهد چرا که به وزارت مهاجرت اجازه می دهد متقاضیانی را انتخاب کند که سابقه کارشان با مشاغل موجود در استان کبک تطابق دارد؛ به ویژه مشاغلی که با کمبود شدید نیروی کار مواجه هستند. آقای ژولین بارت همنین استدلال کرده که رد کردن ۱۸۰۰۰ درخواست باعث می شود که زمان رسیدگی به درخواست ها از ۳۶ ماه به ۶ ماه تقلیل یابد.

بنا به اعلام منابع موثق، از زمانی که از
پورتال Arrima در ۱۸ سپتامبر
یعنی تنها دو هفته قبل از انتخابات حزب Coalition Avenir Québec،
رونمایی شد تا کنون ۹۱۳۰۷ پروفایل به برنامه اسکلید ورکر کبک ارائه شده است. از
این میان، ۵۲۶۰ متقاضی اعلام کرده اند که در مشاغل اداری مشغول هستند، ۲۱۶۰ متقاضی
شغل خود را پرستار و ۷۲۰ نفر دیگر شغل خود را مهندس برق اعلام کرده اند.

همچنین ظرف مدت شش ماه از رونمایی از پورتال Arrima ، حزب Coalition Avenir Québec وعده داده است که در اهداف مهاجرتی استان کبک سالانه  ۱۰۰۰۰ نفر به صورت موقتی کاهش خواهد داد. این حزب هدف خود را حصول اطمینان از خوگیری کامل مهاجران با جامعه فرانسوی زبان و تطابق بهتر آنها با فرصت های شغلی اعلام کرده است.  

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

جنگل ها و مراتع گچساران و باشت در آتش می سوزد…

فرماندار باشت گفت: ۴۰ نفر امدادگر از نیروهای دولتی و مردمی شهرستان‌های گچساران و باشت ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *