خانه / اخبار / ۲۵۰ تُن گل محمدی در خوی برداشت شد…

۲۵۰ تُن گل محمدی در خوی برداشت شد…

علیرضا مردانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در شهرستان خوی ۱۰۵ هکتار زمین گل محمدی زیر کشت رفته که از مقدار ۵۵ هکتار به سطح برداشت اقتصادی رسیده است.

وی اضافه کرد: از هر هکتار گل محمدی این شهرستان، ۴.۵ تن محصول برداشت و مجموع محصول برداشتی از ۵۵ هکتار زمین برداشت اقتصادی، ۲۵۰ تُن برآورد می شود.

وی بیان کرد: برداشت گل محمدی در خوی از اوایل خرداد ماه جاری آغاز شده و تا پایان این ماه ادامه می یابد.

وی قیمت فروش این محصول در بازار را به ازای هرکیلو ۱۵۰ هزار ریال عنوان کرد و ادامه داد: ۷۰ درصد گلبرگ های گل محمدی به صورت گلاب، ۲۰ درصد در تهیه مربا و شیرینی و ۱۰ درصد دیگر به صورت خشک مصرف می شود.

رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوی افزود: گونه های گل محمدی کشت شده در این شهرستان از نوع رقم های خاردار ریز کوتاه و بزرگ و توده های محلی بوده و گل محمدی خوی از نظر کیفیت و عطر و اسانس در جهان کم نظیر است.

وی اظهارداشت: این محصول علاوه بر تامین نیاز داخل استان به استان های آذربایجان شرقی، قزوین، اصفهان و کشورهای عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.

به گزارش ایرنا، قیزیل گول خوی / گل محمدی /، از ارزش غذایی فراوانی برخوردار است و در درمان زخم معده، ضعف عمومی، بیماریهای صفراوی، اسهال و جلوگیری از صرع و تقویت قلب بسیار مفید است.

پرورش این محصول از روزگاران دور در خوی، در گلستان های فیرورق، پسک، وار، سیدتاج الدین و باغات اطراف شهرستان معمول بوده است. هر سال در اواسط فصل بهار با شگفتن گل های سرخ محمدی در باغچه ها و گلستان ها، زیبائی و طراوت خاصی در گوشه و کنار شهر به چشم می خورد و پراکنده شدن عطر و بوی گل محمدی در همه جا احساس می شود.

در شهرستان خوی از گل محمدی تازه چیده شده و خشک شده آن ۳۰ نوع مربا همراه با دوشاب، شکر، گردو و کنجد تهیه می کنند و در تهیه مربای گل محمدی خانواده های خویی از شکر، دوشاب، گردو و کنجد استفاده می کنند؛ گل محمدی و مربای آن خاصیت گرمایی دارد و در درمان بیماری های گوارشی و ضعف عمومی بدن از جمله در درمان اسهال، زخم معده و درمان روده و بیماری های قلبی مفید است.

گل محمدی در سال ۱۳۷۴ به نام گل ملی به ثبت رسیده است.

۸۱۳۵/‌۲۰۹۳

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغالزایی روستاها اختصاص یافت…

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمد امید عصر دوشنبه در حاشیه بازدید از واحد تولید پوشاک ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *