خانه / اخبار / 153 درصد صادرات سیستان و بلوچستان به پاکستان رشد داشته است…

153 درصد صادرات سیستان و بلوچستان به پاکستان رشد داشته است…

نادر میرشکار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم مرز بودن با 2 کشور پاکستان و افغانستان و ظرفیت های بی نظیر سیستان و بلوچستان در حوزه تبادل کالا از جمله موارد مهم در توسعه این استان به حساب می آید.
وی بیان کرد: سابقه ارتباطات اقتصادی در کنار فرهنگ و دین مشترک ایجاب می کند مبادلات با این 2 کشور دوست و همسایه بیش از پیش افزایش داشته باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان مجموع صادرات از گمرکات و بازارچه های مرزی این استان به کشور پاکستان در 11 ماه گذشته سالجاری را بالغ بر 530 میلیون دلار عنوان کرد و ادامه داد: میزان صادارت در 11 ماهه امسال از گمرکات این استان به کشور پاکستان دارای ارزش 137 میلیون و 345 هزار و 363 دلار و از بازارچه های مرزی نیز به ارزش 393 میلیون و 235 هزار و 634 دلار بوده است.
وی از جمله اقلام مهم صادراتی به کشور پاکستان را مصالح ساختمانی ( سیمان )، خرما، صیفی جات، سیب درختی و محصولات سرامیکی ذکر کرد.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به واسطه قرار داشتن در موقعیت خاص جغرافیایی شرایط ویژه ای از نظر نقش آفرینی در مبادلات منطقه ای و فرامنطقه ای برای ایران و کشورهای منطقه نظیر پاکستان و افغانستان به وجود آورده است.
سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران اسلامی حدود هزار و 600 کیلومتر یعنی معادل یک ششم از مجموع مرزهای جمهوری اسلامی ایران، با کشورهای افغانستان، پاکستان و حوزه دریای عمان مرز دارد.
طول مرزهای خاکی این استان با کشور افغانستان حدود 300 کیلومتر یعنی معادل یک سوم از کل مرز ایران با افغانستان و طول مرزهای خاکی مشترک استان با کشور پاکستان 921 کیلومتر است که مجموع کل مرز مشترک ایران و پاکستان را تشکیل می دهد.
طول مرزهای آبی این استان در سواحل دریای عمان با کشور پاکستان نیز 370 کیلومتر است.
روابط اقتصادی پاکستان با سیستان و بلوچستان دارای گستردگی فراوانی است و راه آهنی که از زاهدان به پاکستان کشیده شده همچنان در مسیر تبادلات اقتصادی منطقه فعال است و حتی پیمان تاریخی هم بین ایران، پاکستان و ترکیه برقرار شده که بر اساس آن نیز قرارداد همکاری های اقتصادی و نظامی بین این سه کشور برقرار شده است.
9914 **6081

انتهای پیام /*

درباره ی kiyomars

مطلب پیشنهادی

جنگل ها و مراتع گچساران و باشت در آتش می سوزد…

فرماندار باشت گفت: ۴۰ نفر امدادگر از نیروهای دولتی و مردمی شهرستان‌های گچساران و باشت ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *